OPSZÉ – Pályát választ/téveszt?
Az OPSZÉ volt az idei évben az első olyan szülői értekezlet, ami után egyik nebulónak sem kellett azon izgulnia, lesz-e otthon pofonosztás.
2011. december 12. | Utolsó módosítás: 2012. február. 20. 11:28Az ELTE Karrierközpont másodjára szervezte meg az Országos Pályaválasztási Szülői Értekezletet, ahol pedagógusok, szülők és diákok tudhatták meg, hol, hogyan, miért érdemes továbbtanulni. Most, hogy a félkész felsőoktatási törvénytervezet fényében egyre valószínűbb, hogy sokan kénytelenek lesznek önköltséget, vagy nevezzük nevén, tandíjat fizetni, tehát alaposan át kell gondolni, hogy a csemete melyik intézményt ikszelje be a jelentkezési lapon.
Nagy Attila oktatási szakértő előadásában hangsúlyozta a minőségi oktatás fontosságát, nem utolsó sorban pedig a nívós, szakmailag elismert felsőoktatási intézmények adta kapcsolatépítési lehetőségeket.
Majd egy kerekasztal-beszélgetés során sikeres ELTE-sek karrierútjával ismerkedtünk, sok hasznos tanácsot kaptunk az életvezetési stratégiánk fejlesztéséhez. “Ma már nem elég a diploma, legyünk őszinték, sokat számít, hogy ELTE, de a hozzáadott értéket is nézik. Jó, ha a saját területünkön kívül értünk még valamihez. A szerencse mellett nagy szerepe van a kreativitásnak” – emelte ki Halász Ambrus (Flow PR) az elvárásokon felüli pluszok előnyét.
Mindenki egyetértett abban, hogy az angol nyelv magas szintű gyakorlati ismerete nélkülözhetetlen: “Vizsgajegyeket nem nézem, azt nézem, hogy milyen egyetemen milyen szak tanult a jelölt, jó egyetem, erős szak legyen, és a nyelvtudás. Angolul kell tudni, akkor is, ha valaki gyakornoknak jön hozzánk” – Kodaj Bence (Morgan Stanley).
Óriási előnnyel indul a munkaerőpiacon az a frissdiplomás, aki az egyetemi évek alatt munkatapasztalatot is szerzett. Az OPSZE vendégei kiemelt jelentőségűnek tekintették a hallgatói szervezeteknél végzett munkát. “A hallgatói szervezetekben (és még sok más helyen) megtanultam dolgozni, és kapcsolati tőkét –amit az ELTE-n kiválóan lehet alakítani – szereztem” – Ekler Gergely (Commitment Zrt.)
A pályaválasztásnál a szülők is nagy befolyással rendelkeznek, de ha a gyerek nagyon ellenkezik egy szak, szakma iránt, akkor nem szabad erőltetni. “Kellő alázat, lojalitás, megbízhatóság, beszéljen jól a gyerek angolul, inkább ezeket erőltessük, mint a sztárszakokat. Néha nehéz eldönteni, hogy a gyerek lusta, vagy csak mást gondol, igazából nem baj, ha nem sztárszakra jelentkezik, akkor is lehet sikeres” – Halász Ambrus (Flow PR)
A befolyás mellett a szülői támogatás is sokat javíthat a helyzeten: “Az élet úgy hozta, hogy a diplomám is összejött, de édesanyám nélkül nem sikerült volna, hálás vagyok neki” – Ekler Gergely (Commitment Zrt.)
Forgó Melinda, az ELTE Karrierközpont vezetője a tanácstalanabbaknak javasolta a pályaválasztási tanácsadás lehetőségét, hogy a szülők szakértői vélemények segítségével biztosabbak lehessenek abban, milyen irányba érdemes fókuszálni a gyermekük figyelmét.
Végül kedves szülők, Nagy Dávidnak, a HÖOK elnökének szavai: “A gyerek kezét el kell engedni, fog pofonokat kapni, amikből tanulni fog.”
Minden kedves ELTE-re jelentkező érettségizőnek sok sikert kívánunk, és bízunk benne, hogy a kormányzat izgalmas felsőoktatás-menedzselése ellenére nálunk megtaláljátok a számításotok.
[DOBOZ SZOVEG="Meghívott vendégeinkről pár szóban
Ekler Gergely: ELTE BTK angol-történelem szakos hallgatóként végzett, a HÖOK korábbi elnöke, jelenleg a magyar köznevelés oktatási és informatikai szolgáltatásaiban piacvezető Commitment Zrt vezérigazgatója.
Halász Ambrus: Politológusként végzett, ELTE ÁJK HÖK képviselő volt, jelenleg kommunikációs szakember a Flow PR-nál, mely az árbevétel szempontjából legnagyobb magyarországi kommunikációs Communications First cégcsoport tagja.
Kodaj Bence: matematika szakon végzett nálunk, jelenleg Morgan Stanley Magyarországnál, a világ egyik legnagyobb befektetési bankjának hazai leányvállalatánál dolgozik.
Sárközy Zsolt: Az ELTE IK-n hallgatói érdekképviselő és a kari lap – BIT alapító főszerkesztője volt, jelenleg pedig szabadúszó webes mesterember."]
Romlaki D. Alíz
ELTE Online
Olvasd el további cikkeinket OPSZÉ A felsőoktatási törvénytervezeten túl kerekasztal-beszélgetéséről, illetve a szülők véleményét az önklöltséges képzési formáról.