Álom a karrier az Európai Unióban?

Karriert kiépíteni az Európai Unióban nem könnyű, de nem is lehetetlen. Kitartással és megfelelő motivációval akár Brüsszelben és Luxemburgban is dolgozhatsz.

Budai Alexandra2012. március 29. | Utolsó módosítás: 2012. március. 30. 21:00

2012. március 26-án az ELTE Társadalomtudományi karán Fülep Ágnes, az EPSO magyarországi gyakornoka, előadást tartott az Európai Személyzeti Felvételi Hivatalról, majd Kiss Virág osztotta meg tapasztalatit a részvevőkkel.

Az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal célja, hogy a 2004-ben frissen csatlakozott 10 tagállamból nagyszámú munkaerőt közvetítsen a Bizottságoktól egészen a Számvevőszékig. Ez az egyetlen szervezet, ami felelős az uniós intézményekbe való felvételiért.

Az EU-s intézményekben való munkavállalással együtt jár nagyon sok plusz is, mint az utazás, a kihívásokkal teli munka, lehetőségek a nyelvtanulásra, egy motiváló közösség és nem utolsó sorban a magas fizetés. – mondta el Fülep Ágnes.

Az EPSO olyan fiatalokat keres, akik motiváltak, erős elemző, szervező, kommunikációs képességekkel rendelkeznek, és könnyen tudnak alkalmazkodni, hiszen a sok utazás nem egy nyugodt életforma. Nagyon fontos, hogy csak a legjobbakat választják ki, ezt meg is tehetik, hiszen minden évben többszörös a túljelentkezés. Ezért nagyon fontos a felkészültség és a rutinosság a feladatok megoldásában. – javasolta Kiss Virág.

A jelentkezés feltétele az uniós állampolgárság, a BA diploma, valamint a nyelvismeret (1. nyelv: a 23 hivatalos nyelv egyike, 2. nyelv: angol, német, francia)

Kétféle munkakörben hirdetnek felvételt, adminisztrátor és asszisztens. Ezeken belül is két-két külön csoport van, melyeket tapasztalat szerint választanak szét.

A felvételi eljárás egy online formanyomtatvány kitöltésével kezdődik, amit a magyarországi számítógépes előválogató követ, ahol felmérik a jelentkezők készségeit és egyes esetekben a szakmai kompetenciájukat is. A teszt szövegértésből, logikai és absztrakciós készségek felméréséből, valamint a helyzetmegítélést, pontosságot, szervezési és prioritási adottságokat, titkári kvalitást vizsgáló feladatokból áll össze. Az előválogatóról továbbjutottak már Brüsszelben mérettetnek meg, ahol a munkakör betöltéséhez szükséges készségeket vizsgálják leginkább. A teszt hat részből áll: a szakmai tesztből, egy szóbeli prezentációból, egy strukturált interjúból, a csoportos gyakorlatokból, a nyelvi készségek felméréséből, illetve a case study in the field study in question. Aki ezeken a teszteken is sikeresen szerepel, felkerül a tartaléklistára, melyet az összes uniós intézmény megkap és választhatnak a jelöltekből, akiket interjúra hívhatnak be, majd a szerencséseknek állást is ajánlanak.

Öt főbb terület van: European Public Administration, jog, kommunikáció, könyvelés, külkapcsolatok. Az idei évben, március 15-től április 17-ig lehet jelentkezni, a www.eu-careers.eu oldalon. A felkészülésben segítséget nyújthatnak a www.eutraining.eu illetve, a www.euvizsga.eu oldalak. Valamint a The Ultimate EU Test Book.

 

A szerzőről

Tiéd lehet az első vélemény!

MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!