OPSZÉ – az FTV-n túl…
Szűk két hónap múlva be kell adni a jelentkezési lapokat, de a kormány csak a karácsonyfa alá szállítja le az újabb FTV-t. A helyzet több mint bizonytalan.
2011. december 13. | Utolsó módosítás: 2012. február. 20. 11:27A legutóbbi félkész felsőoktatási törvénytervezethez 340 módosító javaslat érkezett – ebből 80 az ELTE HÖK-től – és hiába kapjuk meg ajándékba karácsonyra az újabbat. “Szűk másfél év alatt eljutottunk oda, hogy amiről beszélünk, teljesen bizonytalan. A törvényt hiába fogadják el, az egészét akkor látjuk, ha elfogadják az összes hozzá tartozó rendeletet is. Bár véleményem szerint úgy megreformálni a felsőoktatást, hogy a közoktatás nincs tisztába téve, nagy hiba volt.”– Dr. Fábri György kommunikációs és közkapcsolati ügyekért felelős rektorhelyettes. A 237/2006. (XI. 27.) Korm. rendelet októberben már több ponton is változott, így a 2012-es felvételi eljárásban résztvevőket már érhették váratlan meglepetések.
Az Országos Pályaválasztási Szülői Értekezlet a Felsőoktatási törvénytervezeten túl kerekasztal-beszélgetésének résztvevői négy nagy, a törvénytervezet felvételi eljárást érintő kérdésével kapcsolatban fejtették ki véleményüket
A tervezet visszaállítaná a szóbeli felvételi vizsga lehetőségét: Dr. Fábri György szerint “néhány szak esetében indokolt lehet a szóbeli felvételi, bár jobb, ha az alkalmasság a képzés folyamán dől el. Ha lesz szóbeli felvételi, egyeztetünk a társegyetemekkel. Ha újra kell gondolnunk a felvételit, újra kell gondolnunk sok minden mást is. Bár nem lehet minden szakon szóbelit tartani, nem is kell, a pedagógusképzésnél fontos, hiszen a jövő az oktatók kezében van.” Ugyanakkor Lengvárszky Attila PTE Oktatási Igazgató úr felvetette, hogy a szóbeli vizsgák sem feltétlenül segítenek dönteni a pályaalkalmasságról.
A nyelvvizsga kérdés is megosztja szakmabelieket és az utca embereit egyaránt. Sokan érvelnek a felvételihez kötelező nyelvvizsga ellen azzal, hogy a középiskolai oktatás nem tud felkészíteni a nyelvvizsgára, így az a gazdagok kiváltsága marad. “Az emelt szintű érettségi sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket” – mondta Lengvárszky Attila PTE Oktatási Igazgató úr, de hangsúlyozta, hogy a felsőfokú tanulmányok elvégzéséhez és a későbbi elhelyezkedéshez elengedhetetlen a használható nyelvtudás. Dr. Jobbágy Ákos BME Oktatási Igazgató úr is úgy nyilatkozott, hogy az ő egyetemükön is magas a felvettek, de a nyelvvizsga hiánya miatt diplomát nem szerzettek aránya, pedig a BME-n olykor 100 ponttal is több kell a bejutáshoz, mint más műszaki irányultságú felsőoktatási intézményekben.
A szülőket és a leendő hallgatókat is aggasztja a várható önköltség, hiszen nagyjából annyi biztosat tudhatunk róla, hogy lesz. A HÖOK elnöke, Nagy Dávid kétségbe vonta az önköltség mértékének, illetve kiszámításának realitását: “Ha ezt az előadót csak félig töltjük meg hallgatókkal, a világítás, a fűtés, az oktatói díj ugyanannyiba kerül, mintha tele lenne. Minél több hallgató van a teremben, az egy főre eső rész annál kisebb. 10 éve folyamatosan próbálják kiszámolni az önköltség összegét, azóta se megy, ez egy ámítás.” Ugyanakkor megnyugtatónak tartja, hogy az önköltség mértéke nem lehet nagyobb, mint amit a diákhitelből finanszírozni lehet. Mivel felmérések alapján a diákhitelt a hallgatók megélhetési hitelként hasznosítják, tervezés alatt van a Diákhitel 2 konstrukció, “a mostani álláspont szerint a Diákhitelközpont Zrt alakítaná ki ezt is, nagyon hallgatóbarát megoldásokban gondolkoznak, hiszen senkinek nem lehet érdeke, hogy eladósítsa a fiatal értelmiséget.”
Az államilag finanszírozott képzésben résztvevőket érintheti a hallgatói szerződés, mely ugyan jogilag nem állja meg a helyét, de ha az állam befektetett pénznek tekinti azt a keretet, amit a hallgatók taníttatására fordít, akkor jogos igényként is el lehet adni. (Ha továbbgondoljuk, akkor persze eszünkbe jut, hogy ez a keret az állampolgárok adóforintjaiból jön össze, de most tekintsük el ettől a logikus érveléstől) Egyelőre a hallgatói szerződésről sem tudjuk, hogy mi lenne a szövege, mi lenne a tartalma, de annyi bizonyos, hogy a röghöz kötés ütközik az EU elveivel.
Sem a szülőknek, sem a 2012-ben jelentkezőknek nincs könnyű dolguk. Mire minden továbbtanulással kapcsolatos információt megszereznek, addigra már csak 2 hetük marad a jelentkezési lap leadásáig.
Én azt tudom garantálni, hogy ott leszünk, és minden törvényes eszközzel megpróbáljuk elérni, hogy a hallgatók ne szenvedjenek kárt. Minden olyan lépést meg fogunk sürgetni, ami elősegíti azt, hogy a felsőoktatásba jelentkezők felelős döntéseket tudjanak hozni – Nagy Dávid
Romlaki D. Alíz
ELTE Online
Hamarosan szülői vélemények az önköltségről az ELTE Online-on!